Zakupy na aliexpress
Tło
HASTA Logo

Największy wybór produktów, darmowa dostawa, bardzo niskie ceny a do tego mnóstwo kuponów rabatowych i promocji okolicznościowych. To tylko część z zalet jakie daje nam światowy potentat w sprzedaży internetowej, portal AliExpress. 

 

W śród społeczności krąży wiele mitów związanych z AliExpress a duża część ludzi która nie miała nigdy styczności z tego typu handlem boi się zamawiać w "ciemno".

 

Poniżej zebraliśmy kilka kluczowych informacji związanych z zakupami na AliExpress które warto poznać przed zabawą w zamawianie z Chin.

Kilka informacji o AliExpress

Zamawianie na własny użytek a podatek VAT

jak to wygląda?

Dostałem dokumenty do opłaty cła i podatku.

Naliczanie cła na przesyłkę, jaka stawka.

Boje się, że mnie oszukają, 

Bezpieczeństwo transakcji.

Zakup towaru z AliExpress na handel.

Import z Chin

Zakupy na AliExpress

AliExpress to Chiński portal zakupowy B2C uruchomiony w 2010 roku, jego właścicielem jest Alibaba Group.


Sprzedawcami na AliExpress mogą być firmy lub osoby fizyczne i można go porównać do naszego lokalnego Allegro jednak, że Chiński portal oferuje nam znacznie większy asortyment w dużo niższych cenach co jest zasługą dużej ilości producentów handlujących na tej platformie.

 

AliExpress jest skierowany przede wszystkim do międzynarodowych nabywców a ciekawostką jest, że portal nie pozwala na sprzedaż produktów w Chinach kontynentalnych chociaż większość sprzedawców to sami Chińczycy.

Chińczycy sprytnie korzystaj z przepisów Unijnych mówiących o zwalnianiu z podatku przesyłek kierowanych do odbiorców indywidualnych, o ile wartość towaru nie przekracza 22 euro.

Polska, nigdy nie przyjęła tych zapisów jako obowiązujących w naszym kraju. Ważne są one za to w większości krajów UE, z czego korzystają  Chińczycy, jak to działa?


Zamawiany towar przez Polaków wysyłany jest więc do kraju Unii Europejskiej, w których to nie nakłada się na nie podatków, a po przepakowaniu dostarczane są do Polski.

 

Ponieważ w świetle prawa taka paczka pochodzi z Unii Europejskiej, celnicy nie mają żadnego powodu, żeby do niej zaglądać i nakładać podatek.

Zdarzyć się może, że zamawiany towar przyjdzie bezpośrednio z poza UE co wtedy? Wedle prawa Każda osoba, która dokona zakupu towaru spoza Unii Europejskiej, jest importerem towarów. Jest to jednoznaczne z byciem podatnikiem, czyli osobą na której ciąży obowiązek zapłacenia podatku (23%) i cła według stawki ISZTAR.

O wysokości nałożonego cła decyduje rodzaj towaru a każdy z nich ma inną narzuconą z góry stawkę, wysokość i opis stawek celnych znajduje się w systemie ISZTAR.

AliExpress głównie nastawiony jest na handel detaliczny i portal zadbał o to żeby przy tego typu zakupach towar rzeczywiście się opłacał, inaczej się ma to do zakupów hurtowych. Przy zakupie pojedynczych sztuk z reguły wysyłka jest darmowa za to w momencie kiedy zakupujemy większe ilości towaru od jednego sprzedawcy koszt transportu drastycznie wzrasta. Już przy kilku sztukach tego samego towaru transport może być znacznie drożysz niż sam towar, a doliczając do tego konieczny do późniejszej odsprzedaży podatek i cło na granicy Polskiej towar może okazać się już nie tak atrakcyjny jak się wydawał.

Jeżeli planujesz swój pierwszy hurtowy import z zagranicy pamiętaj również, że do tego typu operacji koniecznie jest wyrobienie numer EORI.

W przypadku import z Chin warto zaufać firmą specjalizującym się w tym temacie, firma tego typu poprowadzi za nas bezpośrednie rozmowy z producentem, wynegocjuje ceny oraz koszty transportu a także pomoże przy ocleniu przesyłki.

Wiele osób które nie miały nigdy styczności z tego typu zakupem boi się o swoje pieniądze, jak to wygląda w przypadku AliExpress?. Chiński portal zachował się w tym temacie bardzo rozsądnie i zadbał o bezpieczeństwo kupujących. 

 

W momencie w którym zakupujemy daną rzecz na portalu Ali, sprzedający dostaje informacje o sprzedaży i ma obowiązek wysłać wskazany towar w wyznaczonym przedziale czasu inaczej portal nałoży na niego kary. i co najważniejsze dla nas kupujących, sprzedający dostaje nasze pieniądze dopiero po odebraniu przez nas towaru. Dodatkowym zabezpieczeniem jest fakt iż możemy złożyć reklamację w momencie nie zgodności towaru lub jego uszkodzeniu, po pozytywnym rozpatrzeniu AliExpress zwróci nam pieniądze.

Aliexpress logo
Import z Chin

Wszystkie prawa zastrzeżone (c) 2018.Copyrights: 2018

Strona: Projekt własny HASTA M.W

HASTA M.W