Nr EORI co to

Chcesz zapłacić producentowi w Chinach? Metoda płatności i proces często mają duży wpływ na wynik całej operacji. W rzeczywistości może to oznaczać różnicę między sukcesem a porażką przy zakupie od zagranicznych dostawców. W tym artykule przedstawiamy cztery popularne metody płatności stosowane podczas transferu środków do chińskich dostawców.

Przegląd treści:

  • Transfer telegraficzny (T / T).

  • Oszustwa związane z płatnościami i oszuści.

  • Alibaba Trade Assurance.

  • PayPal.

  • Waluta USD w Chinach.

Transfer telegraficzny

UWAGA!  Czy płacisz właściwej firmie?

Kluczem do sukcesu jest zapłacenie odpowiedniej

kwoty we właściwym czasie.

W jaki sposób konto w USD może pomóc, jeśli importuję produkty z Chin?

Czy USD jest jedyną walutą akceptowaną przez chińskich dostawców?

Alibaba Trade Assurance

PayPal

Waluta USD w Chinach.

Import z Chin.

METODY PŁATNOŚCI Przy imporcie z Chin.

Przelew telegraficzny jest to standardowa transakcja banku, umieszczona za pośrednictwem banku internetowego lub w lokalnym oddziale banku. 

Ta metoda płatności jest akceptowana przez wszystkich chińskich producentów posiadających konto bankowe. Chociaż często, nie zapewnia ochrony.


Ponieważ jest to przedpłata, ryzyko przeprowadzenia transakcji przerzucane jest tu w całości na importera.

Nie oznacza to jednak, że T / T jest niebezpieczną metodą płatności. Polecenie wypłaty jest szczególnie polecane do rozliczeń pomiędzy kontrahentami stale ze sobą współpracującymi, którzy mają do siebie zaufanie.

Standardową procedurą płatności jest wpłata zaliczki w wysokości 30%, przed wytworzeniem towaru, a pozostała płatność po zakończeniu - ale przed wysyłką (lub przynajmniej przed wydaniem oryginalnego listu przewozowego).

Moment, kiedy i na jakich warunkach dokonujesz tej drugiej i ostatecznej płatności, ma kluczowe znaczenie.

Chodzi o to, aby zachęcić dostawcę do spełnienia twoich wymagań. Płacąc dostawcy całość pieniędzy, zanim dokonasz  zgodności i jakości produktu, odbierasz sobie tą możliwość. 

W związku z tym płatność za saldo musi zostać wstrzymana do momentu zatwierdzenia partii przez inspektora jakości, a następnie jeżeli to konieczne, do ostatecznych wyników badań laboratoryjnych.

Chociaż prawdą jest, że ta metoda płatności nie chroni początkowej płatności depozytowej, to dostawca nadal ma wiele do stracenia, nawet przy zabezpieczonej płatności depozytowej.

Chińscy producenci często pracują na bardzo niskich marżach. Nawet jeśli odetną kupującego stawiającego wymagania i spróbują sprzedać partię na rynku krajowym, mogą być prawie pewni, że będą mieli stratę. Dostawca po prostu może wiele stracić, nie finalizując naszej transakcji do końca.

AZalecany podział między zaliczką a wpłatą rezty: 30% depozytu (przed produkcją) / 70% salda (po produkcji)

BNigdy nie wpłacaj depozytu przed podpisaniem i ostemplowaniem Umowy sprzedaży lub faktury Proforma.

CNigdy nie płać salda, dopóki nie otrzymasz zdjęć towaru, zakończysz kontroli jakości (w Chinach) lub nie otrzymasz wyników testu produktu (na przykład REACH, RoHS i CA Prop 65 )

DNigdy nie opłacaj 100% przed produkcją. W ten sposób usuwasz zachętę dostawcy do przeróbki lub naprawy wadliwych lub niezgodnych produktów.

Oszustwa związane z płatnościami są powszechnym, ale prostym oszustwem. Kupujący jest przekonany do przekazuje środki na rachunek bankowy

prowadzony przez dostawce, a w rzeczywistości tak nie jest.
 

Oszustwo dokonywane jest po prostu poprzez zmianę danych bankowych na fakturze Proforma. Metoda wykonania tego jest różna. może być wykonane przez nieuczciwego pracownika danej firmy. Inne, bardziej zaawansowane, formy klasycznego oszustwa płatniczego polegają na zhakowaniu konta e-mail dostawcy przez podmiot zewnętrzny, tylko w celu zastąpienia danych bankowych na fakturze i przesłania ich do niczego nie podejrzewającego klienta.
 

Często oszustwo jest przeprowadzane przy użyciu konta e-mail dostawcy, hostowanego w publicznie dostępnych usługach e-mailowych, a nie w domenie należącej do firmy, dlatego też oszustwo rzadko budzi podejrzenia po drugiej stronie.

 

Czasami idą nawet dalej, przekierowując wiadomości e-mail komunikujących się  dostawcy z kupującym, aby zapewnić, że nie w którymś momencie nie dojdzie do sprzecznej komunikacji między obiema stronami.
 

Ponieważ dostawca nigdy nie otrzyma wysłanych przez nas pieniędzy, oczywiste jest, że odmówi wysłania towaru.
Odzyskanie płatności w tym wypadku jest prawie niemożliwe, ponieważ często kupujący i dostawca zrozumieli, co się stało dopiero po fakcie.

Wielu Chińskich dostawców wysyła notorycznie swoim klientom zagranicznym

e-maile o możliwych oszustwach.
 

Zauważyliśmy również, że coraz więcej dostawców umieszcza dane swojego rachunku bankowego bezpośrednio na stronach katalogu dostawców B2B, na przykład na Alibaba.com.

 

Oszustwo się udają, ponieważ niewielu, nawet doświadczonych, kupujących nie stara się dobrze sprawdzić, czy konto jest prowadzone przez dostawcę. 
 

Z dziwnych powodów wielu kupujący nie zachowują zdrowego rozsądku w kontaktach z azjatyckimi dostawcami.
 

Jestem pewien, że większość amerykańskich czy europejskich nabywców pomyślałaby dwa razy, zanim zapłaci krajowemu dostawcy na rachunek bankowy prowadzony pod zupełnie inną nazwą firmy, w innym regionie lub nawet kraju.


Na co więc zwracać uwagę?

 

- Z jakiego maila pisane są wiadomości.

  • Czy jest to mail z domeny firmowej.

  • Jeżeli jest taka możliwość zweryfikowanie go z mailem na stronie dostawcy.

- Czy numer konta bankowego jest w kraju dostawcy.

  • Jeżeli jest taka możliwość zweryfikowanie go z kontem na stronie producenta.

- Czy faktura posiada pieczątkę.

Proces płatności T / T

1. Płatność depozytu (30%).

2. Rozpoczęcie produkcji.

3. Zakończenie produkcji.

4. Kontrola jakości / zdjęcie towaru / testowanie zgodności.

5. Kupujący zatwierdza partię.

6. Dostawa do portu załadunku (np. Szanghaj).

7. Dostarczono skan listu przewozowego.

8. Płatność salda (70%)

9. Sprzedawca przesyła oryginalny list przewozowy i inne dokumenty przewozowe (wymagane do zwolnienia ładunku w porcie docelowym)

Płatności PayPal są odpowiednie dla zamówień próbek - lub bardzo małych zamówień.
Ze względu na stosunkowo wysokie opłaty transakcyjne (około 3,4 - 4,4%) ta metoda płatności nigdy nie jest stosowana do „rzeczywistych zamówień”.

 

Warto zaznaczyć, że chińskie konta PayPal rzadko są przechowywane przez rzeczywistą firmę, nawet jeśli chińskie firmy mogą założyć biznesowe konta PayPal to tego nie robią.

Wielu chińskich dostawców akceptuje USD i ma konta USD w Hongkongu.
Jeśli więc masz konto w USD, możesz płacić dostawcom bezpośrednio w USD i nie musisz się martwić:

A. Wymianą walut.
B. Wysyłanie innej waluty pieniędzy do Chin w celu przewalutowania (co może być skomplikowane i kosztowne).

Nie. Podczas gdy wielu akceptuje USD, zależy to od dostawcy.
Większość zaakceptuje również chińską walutę RMB.

 

Aby się rozwinąć, wielu chińskich dostawców decyduje się na prowadzenie rachunków bankowych USD w Hongkongu, ponieważ napływ i odpływ pieniędzy w Chinach jest bardzo ściśle regulowany, podczas gdy Hongkong ma bardzo wolną gospodarkę.

Import z Chin to często dość skomplikowany proces, który wymaga sporo uwagi i doświadczenia.
Nie mając dużego doświadczenia w pracy z Chinami, czasami lepiej poradzić się lub skorzystać z profesjonalnej firmy konsultingowej która zajmie się wszystkimi szczegółami i poprowadzi cały proces od A do Z.

Alibaba Trade Assurance polega na tym, że pieniądze są uwalniane tylko wtedy, gdy dostawca spełnia następujące cele:

 

1. Zakończ zamówienie na czas (podana jest ostateczna data dostawy)

2. Produkty spełniają zatwierdzone specyfikacje i wymagania jakościowe

 

Różnica polega na tym, że kupujący musi zdeponować pieniądze na koncie Alibaba za pomocą T / T lub karty kredytowej, zanim dostawca rozpocznie produkcję.

 

UWAGA! usługi Alibaba Trade Assurance nie posiadają wszyscy wystawiający towary na Alibabie. Jest to dodatkowa usługa, która widnieje u niektórych sprzedawców. Z tego względu wybierając dostawcę z Alibaby, warto wcześniej zweryfikować, czy należy on do programu Trade Assurance. Informacja ta pojawia się w wynikach wyszukiwania przy produkcie dostawcy.

 

Korzystając z Alibaba TA przy zamawianiu towaru, musimy podać konkretną datę wysyłki towaru oraz przedstawić umowę handlową. W konfliktu między kupującym a dostawcą, możemy zgłosić sprawę do serwisu Alibaba który następnie oceni zgodność zamówienia z wymaganiami przedstawionymi w umowie.

 

 

Import z Chin
Tło
HASTA Logo
Metody płatności w Chinach

Wszystkie prawa zastrzeżone (c) 2018.Copyrights: 2018

Strona: Projekt własny HASTA M.W

HASTA M.W